طراحی داخلی


طراحی داخلی

 انسان امروزی بیش از 80% اوقات زندگی خود را در فضاهای بسته همانند محل کار و یا خانه می گذراند. در این میان یکی از مهمترین نیازهای انسان، خلق محل بهتری برای حیات است که این می تواند مقدمه ای برای تعریف دکوراسیون داخلی باشد. این بدین معناست که طراحی داخلی، علم و تجربه ای است به منظور بهینه سازی فضای زندگی چه از نظر ظاهری و چه از نظر روانی. دکوراسیون داخلی که با جزئیات بیشتری نسبت به معماری به فضای زندگی می پردازد، خود نیز شاخه های تخصصی تری همانند نورپردازی ساختمان و نما، دکوراسیون آرایشگاه زنانه و مردانه، طراحی رستوران، ویلا، طراحی حیاط و نمای ویلا، طراحی داخلی موزه، طراحی استخر، طراحی پارتیشن اداری، طراحی بیمارستان، دکوراسیون آشپزخانه، اتاق خواب، و بسیار موضوعات دیگر تقسیم شده اند. اما با این همه گستردگی طراحی داخلی با توجه به نیازهای عمومی مردم به چند شاخه کلی و عامیانه تری تقسیم می شوند؛ دکوراسیون مسکونی (شامل دکوراسیون منزل، اتاق خواب، پذیرایی، راهرو، اتاق نشیمن، استخر، حیاط، نما)، دکوراسیون مغازه (شامل فروشگاه، آرایشگاه، رستوران، ویترین، پارتیشن، اداری، بانک)، و با توجه به اهمیت قلب خانه یا همان آشپزخانه، دکوراسیون آشپزخانه شامل طراحی کابینت، کاشی، پرده، اپن و لوازم آشپزخانه

قالب های دیگر طراحی داخلی همانند غرفه های نمایشگاهی، دکوراسیون تئاتر، دکوراسیون  نمایشگاه ها و سمینارها، طراحی موزه ها، بیمارستان ها، بانک ها و دکوراسیون کنسرت ها نیز وجود دارند که طراحی و اجرای آنها کمی متفاوت تر از استانداردهای تعریف شده صورت می پذیرد.

طراح می بایست با تمامی متریال ها (همانند کف پوش، سقف، انواع چوب، استیل، سنگ و …) و سبک های طراحی (همانند مدرن، سنتی، کلاسیک و …)  آشنا و دارای درک درستی از نور، دما، نویز، رطوبت باشد تا بتواند از فضای موجود به بهترین و زیباترین حالت ممکن استفاده کند.