طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی مجموعه ای از فرآیندها می باشد که به منظور ایجاد فضایی بهتر (ایده آل تر) و با در نظر گرفتن راحتی و سلیقه افرادی که از آن فضا استفاده می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. این علم و تجربه فقط به فضاهای مسکونی محدود نمی شود بلکه شامل تمامی فضاهای داخلی همانند منزل، اداری، دکوراسیون مغازه و … می شود. مهمترین عامل موفقیت یک طراحی دکوراسیون داخلی ، استفاده بهینه از فضا به منظور راحتی صاحبان منزل و یا محل کار می باشد.

طراحی داخلی سلیقه ای است. این بدین معناست که ممکن است شما سبک مدرن را دوست داشته باشید و از المان های کلاسیک دوری کنید. شما می بایست این اطلاعات اولیه را به طراح منتقل نمائید تا ایشان بتواند فضای داخلی را همگام با فضای ذهنی شما طراحی کند. ممکن است طراحی دکوراسیون داخلی شما از نظر نزدیکان شما بسیار عالی باشد ولی مورد سلیقه شما نباشد، لذا بهتر است شما قبل از طراحی تمامی اطلاعات مورد نیاز طراح را در اختیار وی قرار دهید. البته یک طراح با تجربه تمامب این سوال ها را در ابتدا فاز طراحی از شما خواهد پرسید.

طراحی دکوراسیون داخلی به دو فاز کلی طراحی و اجرا تقسیم می شود. البته قبل از این دو مرحله می توان فاز مشاوره را نیز در نظر گرفت که شامل باید ها و نباید های اجرای پروژه می باشد.

فاز طراحی:

ابتدا تمامی پلان ها همراه با ابعاد دقیق از محل مورد نظر برداشته می شود. سپس با توجه به سوال هایی که طراح از شما می پرسد، تا حدود زیادی خطوط قرمز و سلیقه شما انتقال داده می شود. طراح می بایست ایده های خود را برای فضای شما و با توجه به شرایط شما در نرم افزارهای سه بعدی شبیه سازی کند. طرح اولیه بدست آمده با شما به اشتراک گذاشته می شود. شما نقطه نظرات خود را مشخض می کنید و فضای مورد نظر مجددا طراحی داخلی می شود. این فرآیند می بایست تا حصول نتیجه مطلوب ادامه پیدا کند. البته در برخی موارد طرح ها با توجه به محدودیت های بودجه طراحی می شوند لذا در اینصورت ابتدا باید بودجه مورد نظرتان را به طراح گفته باشید.

فاز طراحی شامل هزینه مالی و زمانی است. طراحی خوب زمانبر خواهد بود و صرف این زمان برای نتیجه ایده آل امری بی بدیل می باشد. از هزینه کردن برای فاز طراحی دکوراسیون داخلی هراسی نداشته باشید، چرا که یک طرح کامل و درست از هزینه و زمان اجرای شما می کاهد. شاید به شما طرح رایگان در کمترین زمان هم پیشنهاد شود، که عموما آنها کپی برداری شده از سایت های خارجی و یا استفاده از المان های آماده می باشد که البته شاید نیاز شما را هم برآورده نماید.

فاز اجرا:

پس از اینکه فاز طراحی به درستی و به صورت کامل انجام شد نوبت به فاز اجرا و برآورد هزینه طراحی می باشد. بدین منظور لازم است که لیستی از نوع و مقدار متریال های مورد استفاده در پروژه آماده شود. سپس برآورد مالی آن را محاسبه کرده و به مشتری اعلام نمود. برای اینکه کل پروژه به صورت کلی قیمت داده شود لازم است که مشتری با مقدار و مارک متریال های مورد نیاز آشنا شود. اگر مبلغ از بودجه مشتری بالاتر شود می توان نوع و مارک آنها را تغییر داد. یک روش دیگر اجرا به صورت مدیریت پیمان می باشد. بدین معنا که درصدی از کل هزینه ها به منظور مدیریت و اجرای پروژه به عنوان سود به پیمانکار واگذار می شود. شما می توانید فاز اجرا را با توجه به بودجه خود انجام دهید، و یا اینکه فاز اجرا را در چند مرحله انجام دهید.

طراحی دکوراسیون نیز همانند دیگر زیر مجموعه های معماری داخلی تلفیق علم مهندسی و هنر می باشد. در طراحی دکوراسیون داخلی می توان با استفاده از نرم افزارهای تخصصی تمامی اجزا را جزء به جزء طراحی نمود سپس بر اساس نقشه بدست آمده آن ها را با متریال های مختلف تولید نمود. بهتر است در طراحی دکوراسیون مواردی همچون ابعاد فضا، فرم، میزان نور و … همگی مورد توجه طراح قرار گیرند. سطح انتظار کارفرمایان نیز باید منوط به بودجه در نظر گرفته شده ، زمان و متریال ها در دسترس باشد. در دکوراسیون مدرن با توجه به فضای خاصی که در آن تعریف می شود المان ها می توانند بسیار ساده طراحی شوند. البته این سادگی نباید به معنای از بین بردن هارمونی در فضا باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی

لازم به ذکر است تعهداتی که پیمانکار در قبال نوع و مارک متریال های مورد استفاده به شما می دهد منوط به داشتن اخلاق کاری ایشان می باشد ، از آنجایی که شما اطلاعات فنی لازم را ندارید امکان جایگزین کردن متریال ها با کالاهای بی کیفیت مشابه وجود دارد که متاسفانه برخی افراد سودجو از این طریق مبالغ هنگفتی از پروژه ها را به طور مخفیانه برای خود در نظر می گیرند. به عنوان مثال شما تفاوت ورق ام دی اف ایرانی و ترک را نمی دانید و شاید پیمانکار شما ابتدا ورق ام دی اف ترک را به شما ارائه کند ولی در کار نهایی از ورق های بی کیفیت داخلی استفاده نماید.